Meta’daki verileriniz artık güvende değil

Görünüşe göre program sosyal medya verilerimizi inceleyecek ancak COS’un söylediği gibi gönüllülük esasına göre pilot program için Meta tarafından sağlanan “gizliliği koruyan” bir veri kümesi kullanacak. Ajans, çalışmanın insanların “farklı faktörlerin refahı nasıl etkileyip etkilemeyebileceğini anlamalarına yardımcı olması ve insanların gelişmesine nasıl yardımcı olabileceği konusunda verimli konuşmalar yapmasına yardımcı olması” gerektiğini söylüyor.

Programın ayrıntıları belirsizliğini koruyor ancak COS, ön kayıt ve erken hakem değerlendirmesi gibi “yeni tür araştırma süreçlerini” kullanacağını söylüyor. Bu önemli çünkü araştırma soruları katılımcılara sunulmadan önce hakem değerlendirmesine gönderilecek. Ajans ayrıca, “sadece kişinin hipotezini doğrulayan veya geçerli bir teoriyi destekleyen sonuçların değil” tüm sonuçların yayınlanacağını söylüyor.

Meta’daki verileriniz artık güvende değil

Peki neden bu ortaklığı bunca gün varken bugün duyurasınız ki? Tesadüf olabilir ama zamanlaması kesinlikle manidar. Meta, bu hafta ABD Senatosu Yargı Komitesi önünde, çocukları çevrimiçi ortamda korumadaki başarısızlıkları ve TikTok, Snap ve X gibi diğer sosyal medya kodamanları hakkında ifade verecek. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve TikTok CEO Shou Zi Chew bu ifadeye katılmaya istekli. Snap CEO’su Evan Spiegel, Discord CEO’su Jason Citron ve X CEO’su Linda Yaccarino’nun resmi olarak mahkemeye çağrılması gerekiyordu.

Ancak konu bu konularda Meta’nın özellikle kötü bir geçmişi var. Sonuçta şirket, en genç kullanıcılarının ruh sağlığına zarar verdiği iddiasıyla 41 eyalet tarafından dava ediliyor. Dava, Meta’nın “bağımlılık yaratan” özelliklerinin çocuklar için kötü olduğunu bildiğini ve platformlarının güvenliği konusunda halkı kasıtlı olarak yanılttığını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir