Hatay’da acele kamulaştırmaya yargı freni

Hatay 3’üncü İdare Mahkemesi, Antakya’ya bağlı Dikmece Köyü’nde tarım arazileri ve zeytinliklere yapılmak istenen TOKİ konutları için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Çeşitli etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışan köylüler, yargıdaki ilk mücadeleyi kazandı. Hatay 3’üncü İdare Mahkemesi, Dikmece Köyü’nde tarım arazileri ve zeytinliklerin üzerine yapılmak istenen TOKİ konutları için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘PES ETMEDİK, SONUCUNU ALDIK’

Köylüler şunları söyledi:

* Mahkeme bizim lehimize yürütmeyi durdurma kararı verdi bunu birlikte kutlayacağız ve elimizdeki kararla birlikte iş makinalarını tarlalarımızdan çıkartacağız. Pes etmedik ve sonucunu aldık. Dikmece halkı güçlü olduğu sürece kimse yenemeyecek. En başından beri de söylediğimiz gibi halkız, haklıyız kazanacağız. Yolumuz kurtuluş yolu, yolumuz hak yolu, yolumuz yaşam alanlarını koruma yolu, yolumuz zeytinlikleri koruma yolu, yolumuz doğayı koruma yolu, gelin hep beraber bu yolda yürüyelim.

* Bu davayı Dikmece’nin direnişi. bu davayı Dikmece’nin kadınları. bu davayı Dikmece’nin gençleri, bu davayı Dikmece’nin çocukları, bu davayı Dikmece’nin ihtiyarları, bu davayı hepimiz kazandık. İnşallah onları oradan tamamıyla söküp atacağız.

NE OLMUŞTU?

TOKİ konutları yapılmak üzere, Antakya’ya bağlı Dikmece Mahallesi’nde, içinde çok sayıda zeytin ağacı da olan tarım arazileri için kamulaştırma kararı alınmıştı. İçinde onlarca ev, toplamda bir milyonun üzerinde zeytin ağacı ve buğday ekili arazilerin olduğu bölgenin kamulaştırılması, bölge sakinlerinin tepkisi çekmiş, mahalleli çeşitli etkinliklerle duruma tepki göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir