Gazeteci Sinan Aygül, saldırganlara verilen cezaya itiraz etti

Gazeteci Sinan Aygül;’ün uğradığı saldırıyla ilgili görülen davada verilen karara itiraz edildi. Avukatlar ve bölgedeki baro başkanlarından oluşan heyet, Tatvan Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdikleri itiraz dilekçesinde Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’ (HAGB) kararının kaldırılmasını ve hukuka aykırı mahkeme kararının esastan incelenmesini istedi.

‘HAGB BÖYLESİ VAHİM BİR SUÇÜSTÜ OLAYDA UYGULANAMAZ’

17 Haziran 2023’te Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani’nin polis koruması Engin Kaplan ve yeğeni olan koruması Yücel Baysalı’nın saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül’ün avukatları ile Bitlis ve Van barolarından oluşan heyet, 25 Ocak’ta karar duruşması görülen saldırı davasında verilen karara itiraz etti.

Gazeteci Aygül’ün avukatı İsmet Eker, kararın adalet duygusunu ortadan kaldıracak kadar vahim olduğuna dikkat çekerek karara tümden itiraz ettiklerini vurguladı. Eker “Olayın hukuki yönünün yanı sıra yaratmış olduğu toplumsal algı da önem arz etmektedir. Çünkü yaşanan olay, toplumsal amaçla hareket eden müvekkilin devletin iç güvenliğinden sorumlu makamı tarafından öldürülmeye teşebbüs edilmesiyle sonuçlanmıştır. Ama böyle vahim bir sonuca karşılık verilen karar bir ceza değil. HAGB’nin bir ceza olduğu durumu bile tartışmalıyken, en fazla bir ceza tehdidi olabilecek HAGB, böylesi vahim bir suçüstü olayda asla uygulanamaz. Karara dair itirazımızı usul ve esas yönünden birkaç noktada etraflıca yaptık ancak suç işleyene karşı toplumda duyulan ‘intikam alma’ duygusunu ortadan kaldırmak ve belki de bir anlamda bu duyguyu dindirmek için gerekli olan adalet, yerel mahkemece yerine getirilmediğinden karara tümden itiraz ediyoruz” dedi.

‘KARAR BÜTÜN YÖNLERİYLE SKANDAL NİTELİĞİNDE’

Verilen kararın bu haliyle hiçbir yargısal denetimden geçemeyeceğini söyleyen avukat Diyar Orak ise kararın her yönüyle skandal niteliğinde olduğunu dikkat çekti. Orak “Bizim en temel talebimiz, bu davanın bir yaralama değil silahla öldürmeye teşebbüs davası olarak açılması ve Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesiydi. Ancak ne yazık ki bu talebimiz gerekçesiz bir şekilde reddedildi. Bununla da kalınmadı davanın cezasızlıkla sonuçlanması için gereken her şey yapıldı ve adeta ceza verilmedi. 12 sayfalık itiraz dilekçesi yazdık, olayı, dava sürecini ve kararı kelime kelime anlattık. Sürecin tamamı ve karar bütün yönleriyle skandal niteliğinde. Bu karar bu haliyle hiçbir hukuki denetimden geçemez. Taleplerimizin kabul edilmesini ve verilen bu haksız kararın kaldırılmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından HAGB sınırında kalması için 2 yılın altında ceza verilerek HAGB kararı verilen dava için yapılan itirazı Tatvan Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir