Tahminleriyle Ünlenen 4 İsimden Bitcoin İçin Düşüş Uyarısı!

Devam eden bankacılık krizi, Fed’in likiditeyi daha fazla gevşetmesi beklentilerini artırdı. Bu da doların değer kaybetmesi anlamına geliyor. Birçok analist, doların zayıflaması ve faiz oranı değişiklikleri nedeniyle 2023’ün kripto için iyimser olmasını bekliyor. Ancak, analistler Bitcoin için şimdilik düşüş uyarısı yapıyor.

Bitcoin bir düzeltmeye tanık olmak üzere

Bu yılki kripto rallisini tahmin eden DonAlt takma adlı analist, Bitcoin’de (BTC) bir düzeltmenin kapıda olduğu konusunda uyarıyor. Analistin isabetli tahminleri için Kriptokoin.com’un bu makalesine göz atınız. DonAlt , Bitcoin’in günlük grafikte simetrik bir üçgen formasyonundan ayrıldığını söylüyor. Buna göre, üçgenin kırılması muhtemelen Bitcoin’in uzun bir düzeltme dönemine gireceğini gösteriyor. Analist, “Eğer kırılırsa, bence elinizde gerçekten bir düzeltme var demektir,” diyor.

Kaynak: DonAlt/Twitter

DonAlt ayrıca, Bitcoin’in Kasım 2022’deki dip seviyesinden itibaren yaklaşık %100 oranında yükseldiği düşünüldüğünde, düzeltmenin BTC boğalarına kripto kralını daha düşük fiyatlardan biriktirmek için zaman vermesi gerektiğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bence genel olarak biraz zamanımız var. Bence genel olarak piyasalar soğuyacak. Bu ister fiyatların düşmesi yoluyla olsun, isterse de fiyatların yatay seyretmesi ve bizim yaşadığımız gibi dalgalanmalar yoluyla olsun, sonuçta olacak.

Bitcoin önümüzdeki aylarda ayı piyasasına girecek

Usta analist Bejamin Cowen, Bitcoin’in 2015, 2019 ve 2020’de benzer eğilimlere sahip olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca, piyasada bir düzeltme olması durumunda, altcoinlerin daha düşük likiditeleri nedeniyle Bitcoin’den daha ciddi şekilde etkileneceği konusunda uyarıyor. Cowen, halving öncesi bir yıl boyunca altcoin piyasasındaki likiditenin önemli ölçüde kuruduğunu söylüyor. Bu nedenle yatırımcıların dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıyor. Bir düzeltmenin altcoinlerin hem ABD doları paritelerinde hem de Bitcoin paritelerinde düşmesine neden olacağını ileri sürüyor.

Uyarılara rağmen Cowen, Bitcoin sezonunun hala tüm hızıyla devam ettiğine inanıyor. Lider kripto para birimi son 60 gün içinde başlıca altcoinlerden daha iyi performans gösterdi. Piyasa tahminlerine göre, Bitcoin sezonunun Haziran’dan Temmuz’a kadar başlaması olası. Bununla birlikte, Bitcoin’in mevcut eğilimi %42’den 22 ayın zirvesi olan %49’a yakın bir hakimiyet gösteriyor. Bu da Bitcoin’in genel kripto piyasasındaki payının ABD bankacılık krizinin başlangıcından bu yana önemli ölçüde arttığına işaret ediyor.

Altın, resesyonda Bitcoin’den daha iyi performans gösterir!

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, ABD’de bir ekonomik durgunluk yaşanması halinde Bitcoin’in atından daha kötü bir performans sergileyeceğini tahmin ediyor. Analistin isabetli tahminleri için bu makaleye göz atınız. McGlone’a göre altın son iki yılda yükseliş eğilimi gösterirken Bitcoin düşüş eğilimi gösterdi. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

Trendler, durgunluk Bitcoin’e karşı altının lehine olabilir. Momentum ve ABD’nin durgunluğa girme eğilimi, özellikle borsanın düşmesi halinde, 2023’te altına Bitcoin karşısında avantaj sağlayabilir. Kripto için düşüşlere karşı sarı metalin yukarı doğru hareket etmesi, 100 haftalık bazda mevcut yörüngedir.

McGlone’a göre, Bitcoin değer kazanır ve 30.000 dolarlık kilit seviyenin üzerinde kalırsa gidişatın değişmesi mümkün. Ancak analist, BTC’nin baskı altında olan hisse senetleri ve risk varlıklarıyla daha yüksek korelasyona sahip olduğu için savunmasız bir konumda olduğunu söylüyor. Bu konuda ise şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin’in 30.000 dolar direncinin üzerinde kalması, tüm kriptolar için gelgitin döndüğünün ilk göstergesi olacaktır. Ancak tavan 2 Mayıs itibariyle güçleniyor gibi. Mayıs ayının başında BTC’yi savunmasız bir konuma sokan şey, borsa ve risk varlıklarıyla altın arasındaki yüksek korelasyon.

BTC yakında 25 bin dolara düşecek

Altcoin Sherpa takma adlı kripto analisti, Bitcoin’in yakında 25 bin dolara düşeceği tahmin ediyor. Analist ayrıca, bu fiyat hedefi için gerekçesini açıklıyor. Altcoin Sherpa’ya göre, 25 bin dolar seviyesi 200 günlük EMA çizgisi, 0.382 Fib seviyesi ile çok fazla çakışıyor. Ayrıca, daha önce destek ve direnç olarak iki kez test edilen seviye.

Basın zamanında BTC, 27.520,99 dolar ile 25 bin dolar seviyesinin oldukça üzerinde işlem görüyor. Ancak CoinMarketCap’e göre fiyat, önceki 24 saat içinde %2,67 düşüş kaydetti. Bu olumsuz fiyat performansı, BTC’nin haftalık fiyat performansını da kırmızıya zorladı. Sonuç olarak, BTC son 7 gün içinde %1,73 düşüş gösterdi.

BTC için günlük grafik / Kaynak: TradingView

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir