Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; 50 bin canımızı kardeşimizi toprağa vermenin acısını yaşadık. İnancımıza göre depremlerde, sellerde, yangınlarda ve insan iradesini aşan afetlerde vefat edenler şehit sayılmaktadır. Depremzedelerimizle birlikte tüm milletimizin bir kez daha başı sağ olsun. Tedavileri devam yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. 6 Şubat tarihinde üst üste yaşadığımız deprem felaketinin büyüklüğünü tarife kelimeler yetersiz kalıyor. Bilim insanları 7,7 ve 7,6 gücündeki depremleri asrın doğal afeti olarak tanımlıyor. Bazı yerleşim yerlerindeki vatandaşlarımız yaşadıklarını kıyamet benzetmesiyle ifade ediyor. Toplam 872 bin bağımsız kısımdan oluşan 311 bin bina kullanılamaz hale geldi. Böylesine büyük yıkıma yol açan afetle mücadele sırasında insan iradesini aşan bazı hususlar çıkabilmektedir. 

Deprem turisti misali burada birkaç gün arzı endam ettikten sonra sırra kadem basanların hezeyanlarını özellikle dikkate almıyoruz. Bir derde derman olmak, hayırlı iş yapmak yerine iftira atanları kendi hırslarıyla baş başa bırakıyoruz. Milletimiz aynı şekilde deprem yıkıntıları üzerinden siyaset yapanları çok iyi biliyor. Bunlar daha önceki tüm afetlerde yaptıkları gibi geldiler, konuştular enkaz önünde poz verdiler daha sonra da deprem bölgesini gündemlerinden tamamen çıkardılar.

Biz nasıl millete verdiğimiz sözleri tuttuysak burada da canla başla çalışıyoruz. Tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle sizlerin ihtiyaçlarını gidermenin mücadelesini veriyoruz. Depremzedelerimizle beraber Allah kabul etsin oruçlarımızı açtık. Deprem mağduru kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirdik.

Dün Malatya’daydık bugün de Diyarbakır’da deprem konutlarımızın temel atmalarını gerçekleştirdik. Burada da 16 bin konut inşa edeceğiz. Sizleri yeni yuvalarınıza kavuşturacağız. Hayat normale dönünceye kadar şehrimizden ayrılmayacağız. Hep sizin için çalıştık. 85 milyonun tamamının ebedi ve ezeli kardeşliğini güçlendirecek sayısız adım attık. Her alanda ihmalleri gidermenin geçmişin hatalarını tek tek düzeltmenin gayretinde olduk. Siz bize güvendiniz siz bize inandınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir