Araştırma: Halkın yüzde 67’si, Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinin sağlanmadığını düşünüyor

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, NG Araştırma’nın kadın-erkek eşitliği konusunda 10-19 Nisan tarihleri arasında, 15 yaş ve üstü, 1501 kişinin katılımı ile yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını köşesine taşıdı.

Araştırmaya göre; yüzde 67 oranında katılımcı Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinin henüz sağlanmadığını düşünürken, yüzde 33’ü ise tam tersi görüş belirtti.

Ankete katılanların yarısı daha fazla kadının çalışması gerektiğini düşünürken, yüzde 26’sı tüm kadınların çalışması gerektiğini savunuyor.

Katılımcıların yüzde 69’u ev işlerinde sorumluluğun paylaşılması gerektiğini düşünüyor, yüzde 29’u ise sorumluluğun kadına ait olduğunu belirtirken, erkeklerin sorumlu olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 2.

Katılımcıların yüzde 44’ü yasalardaki yaptırımların ağırlaştırılmasının şiddeti önlemede etkili olacağını belirtirken, yüzde 22’si eğitimde şiddetle ilgili konulara daha fazla yer verilmesini, yüzde 15’i ise mevcut yasaların pratikte daha iyi uygulanmasının şiddeti önleyeceğini düşünüyor. Yüzde 6’sı ise ne yapılırsa yapılsın, kadına şiddetin önlenemeyeceğini düşünüyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir